Kredyt hipoteczny – jakie jest realne oprocentowanie?

Dla wielu osób zaciągnięcie kredytu hipotecznego jest najlepszym rozwiązaniem, aby kupić własne mieszkanie czy wybudować dom. Kredyty hipoteczne są jednak znacznie szerzej stosowane – również wykorzystywane są one przez firmy w celach pozyskania pieniędzy na inwestycje, a także można zawrzeć je po to, aby uzyskać pieniądze na praktycznie dowolny cel. Przy zawieraniu umowy kredytowej często można spotkać się z terminem realnego oprocentowania. Czym ono jest?

Najprościej rzecz ujmując, realna stopa procentowa jest to stopa procentowa, która została pomniejszona o oczekiwaną stopę inflacji. Z kolei jeżeli realna stopa procentowa zostanie powiększona o premię inflacyjną, wówczas tworzy ona nominalną stopę procentową. Realna stopa procentowa określa wobec tego oprocentowanie kredytu z uwzględnieniem aktualnej inflacji. Głównym celem realnej stopy procentowej jest równoważnie podaży i popytu na rynku kapitałowym.

Przykładowo, gdy kredyt hipoteczny zostanie zaciągnięty z nominalną stopą procentową na poziomie 12% oraz w momencie, gdy inflacja wynosi 9% w skali rocznej, wówczas realne oprocentowanie, czyli to, które uwzględnia inflację, będzie wynosiło 2,75% na podstawie obliczeń ((12-9) / (100+9)) x 100% = 2,75%. Nie należy zatem traktować realnej stopy procentowej jako różnicy następującej pomiędzy stopą po centową dla kredytu a stopą inflacji.

Jakie ma to przełożenie na kredyty hipoteczne i inne produkty bankowe? W przypadku ujemnego realnego oprocentowania zmniejsza się wartość kredytu i tym samym wysokość raty, a wtedy, gdy jest ono dodatnie, koszty te rosną.

Warto też wspomnieć, że termin realnego oprocentowania czysto jest wiązany z oprocentowaniem rzeczywistym kredytu, czyli tym, które włącza nie tylko oprocentowanie nominalne, ale również dodatkowe koszty kredytowania, dlatego też jest ono wtedy wyższe.

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *